Tether (USDT) Nedir?

Yorumlar · 136 Görüntülenmeler

Tether, üreticisi Tether şirketi tarafından değeri 1 Amerikan Doları'na sabitlendiği belirtilen Blockchain tabanlı bir kriptopara birimidir. Piyasada USDT sembolüyle işlem gören kriptopara, USD Tether ismiyle de anılmaktadır. Değerinin sabitlenmesinden ötürü stabil pa

Tether, üreticisi Tether şirketi tarafından değeri 1 Amerikan Doları'na sabitlendiği belirtilen Blockchain tabanlı bir kriptopara birimidir. Piyasada USDT sembolüyle işlem gören kriptopara, USD Tether ismiyle de anılmaktadır. Değerinin sabitlenmesinden ötürü stabil para kategorisindedir.

2014'te RealCoin adıyla ortaya çıkan ancak 2015'te yeniden markalanmayla yeni adına kavuşan Tether, kriptopara endüstrisinin bazı büyük problemlerini çözmesi sebebiyle kısa sürede milyarlarca Dolarlık piyasa değerine ulaşmayı başarmıştır. Stabil kriptopara olarak adlandırılan ve Dolar, Euro gibi itibari para birimleri ile bire bir takas edilebilen kriptoparalar sayesinde, banka hesabınızdaki parayı dijitalleştirerek, herhangi bir kullanıcıya transfer edebilirsiniz. Stabil para birimleri ile alım satım platformlarında yüksek volatilite gibi olumsuzluklardan, korunabilmeyi mümkün hale gelmiştir. Günümüzde Tether, bu stabil para birimlerinin en popüler olanıdır.

Stabilite, şeffaflık ve düşük işlem ücretleri ilkesiyle yola çıkan Tether, fiat paralarla kriptopara birimleri arasında bir köprü görevi görmektedir. Piyasa hacmi bakımından en büyük kriptopara birimi Bitcoin ile gerçekleştirilen ticaret işlemlerinin yüzde 80’den fazlası Tether ile yapılmaktadır. Bu istatistik USDT’nin popülaritesini kanıtlar niteliktedir.

Tether’in ayrıca kriptopara üzerinden gerçekleştirilen çevrimiçi ödemeler için de büyük bir kolaylık sağladığını söylemek mümkündür. Pek çok işletme yüksek fiyat dalgalanmaları sebebiyle Bitcoin dahil olmak üzere çoğu kripto para birimine mesafeli yaklaşmaktadır. Ancak değeri sabit ve yüksek hacimli bir stabil varlık olan USDT bu alanda duyulan ihtiyacı kapatabilmiştir.

Yorumlar